Koeraga tööle? Miks ka mitte

Kui Bosse 5a tagasi meie pere ellu saabus, ei olnud mul algselt plaanis temaga regulaarselt tööl hakata käima. Päris kutsikavanuses kihutasin iga päev lõunal kesklinnast koju, et teha temaga pissitiir ja siis tagasi tööle. Kui Bosse oli oma hädade ja puhtuse hoidmise osas usaldusväärsem, võtsin teda aegajalt reedeti kontorisse kaasa.

Opus Online, kus ma töötan, on c.a. 20 inimesega veebiarendusfirma, kus töö toimub pool-avatud kontoris – see tähendab, et kuigi meeskondadel on oma toad, on terve kontor siiski avatud ja üldpind on võrdlemisi suur. Kui hinnata üldist mürataset, on see pigem madal, kuigi liiklust tubades on omajagu. Aegajalt külastavad meie kontorit ka kliendid, erinevad remondimehed, kullerid, koristaja jt inimesed.

Koer vs kolleegid

Enne Bosse tööle kaasa võtmist sai uuritud, kuidas kolleegid ja ülemused sellesse suhtuksid. Paratamatu on igas kollektiivis neid, kes ei ole kõige suuremad koerainimesed. Need nopib koer tihtipeale ise üles ja eelistab suhtlemist nendega, kes on tema suhtes positiivsemalt häälestatud. Kui peaks juhtuma, et töötatakse koos inimesega, kellel on tõsine hirm koerte ees, tasub küsida endalt – kas ma suudan kontoris tagada nende inimeste mugavuse, ükskõik kui sõbralik või rahulik minu koer on. Kui vastus on ei, on kõigi suhtes parem loobuda koeraga tööl käimisest. Koeri kartvate inimeste puhul olen ma ise täheldanud, et nende vastu võib koer just tavapärasest rohkem huvi tunda. On selleks tõesti n.ö. “hirmu lõhn”, mida nad tunnevad või miskit muud. Bosse reaktsioon selliste inimestega kohtudes on veidi murelik ja hoolitsev – ta justkui saaks aru, et nende inimestega pole tema silmis kõik päris hästi ja nii ta tahabki minna lähemalt uurima ja lohutama. Paraku ei saa loom aru, et sellise käitumisega pruugi suur hirm väiksemaks minna.

Seetõttu peab olema omanik alati valmis koera vajadusel rihma otsa panema – isegi kui kolleegid ei karda, võib kontorisse sattuda mõni klient või kuller, kellel on koertega halbu kogemusi.

Ettevalmistused

Enne esimest korda koeraga kontorisse tulles tasub ka kolleegidele väike koolitus teha, mida tohib lubada koeral teha, mida mitte. Kui koeral on kalduvus inimesi tervitades nende najale hüpata, on hea kui kolleegid teavad kuidas sellises olukorras on õige reageerida, et mitte julgustada koera seda tegevust praktiseerima. Kui koer ei ole kõige suurem suhtleja või talle ei meeldi teatud toimingud (pea pealt silitamine, sülle võtmine), tasub ka selle suhtes eelnevalt hoiatada, et vältida olukorda, kus hirmunud koer võiks kedagi enda kaitseks rünnata. Koera jaoks peab kontor kujunema siiski meeldivaks kohaks, mis on parem alternatiiv üksinda kodus nukrutsemisele.

Lisaks tasub varustada oma töölaud vajaliku koeranodiga

  • Puur või pesa, kus koer saaks puhata või tekk, mille saab panna diivanile katteks
  • Joogikauss
  • Mõned mitte väga valju häält tegevad mänguasjad/mittelõhnavad närimiskondid/maiused
  • Käterätik või lapp käppade puhastamiseks
  • Salvrätid ja desinfitseerija õnnetuste likvideerimiseks

Ole valmis esimestel päevadel võimalusega, et sul tuleb siiski koer poole päeva pealt koju viia, kuna kontorimelu on tema jaoks ehk siiski liiga palju

Mida koer tööpäeval teeb?

Koeraga tööl käies võib väga suureks väljakutseks osutuda koerale kaheksaks tunnikse tegevuse leidmine. Energilisemate koerte puhul ei ole küsimus isegi mitte tegevuse leidmises, vaid koera rahunema saamises, et ta ei tülitaks ei omanikku ega kolleege. Kui Bosse alustas oma kontorikoera karjääri, oli ta ka väga nõudlik tähelepanu saamise osas. See oli ka põhjus, miks ma piirdusin alguses ainult reedetega – reeded on alati natuke rahulikumad kui näiteks nädala algus. Bosse puhul nägi tähelepanu nõudmine välja selliselt, et ta istus minu kõrval ning hakkas vaikselt ägisema. Kui sellest ei olnud kasu, hakkas vinguma. Ja nii keeras ta volüümi aina juurde ja juurde. See on kriitiline hetk, kus on oluline mitte alluda nendele provokatsioonidele. Kui sellel kõige valjemal hetkel koer siiski tähelepanu saab, paneb ta ruttu A ja B kokku – mida rohkem häält teen, seda rohkem saan tähelepanu. Häälekust ignoreerides annab koer lõpuks alla ja keerab ehk isegi pessa lamama. See on hetk, mida tasub premeerida.

Kindlasti ei tohiks lasta koeral endale ise tegevust kontori pealt otsida. Igavusest võib koer avastada garderoobis olevad jalanõud, ühises köögis olevad toiduvarud või käia lihtsalt kolleege tülitamas. Kui koer on oma ringkäikude osas väga järjekindel, tasub teha talle pesa hoopis puuri, mille saab vajadusel sulgeda.

Jalutus- ja mängupausid

Arvesta aegsasti oma tööpäeva sisse ka vajalikud pissitiirud. Täiskasvanud koerale piisab sellest, kui lõunal temaga jalutuskäik ette võetakse. Bossega teeme tavaliselt tööl c.a. 30min ringi. See on meeldiv puhkus ka endale – saab silmi puhata, mõtteid värskendada, jalgu ja selga sirutada. Kui koer on esimesi nädalaid kontoris, vajab ta lisaks lõunasele pausile ka lühemaid mängupause või lihtsalt tähelepanu oma omanikult. Arvutiga töötades on soovitatav kord tunnis niikuinii silmi puhata ja natuke ringi liikuda. See on see aeg, millal tasub koeraga suhelda, kiita teda, kui ta on olnud tubli ja puhanud oma pesas samal ajal, kui omanik tööd teeb.

“Sissetungijatega” tegelemine

Suure tõenäosusega võtab kontorikoer kontorit kui “tema territooriumi”, mida ta peab suuremal või väiksemal määral valvama. Mõnel koeral on valve- ja kaitseinstinkt madalam ja sellest ei ole probleemi, kui aegajalt piilutakse koridorist, kes seekord saabus. Kui koer võtab endale aga tõsisema turvamehe rolli üle ning hakkab häälekalt teavitama saabunud külalistest ning nende kontoris liikumist takistama, on see koht, kus omanik peaks sekkuma. Hea oleks mitte lasta olukorral nii kaugele minna, et koeral tekib arusaamine, et ta peab kontrollima kogu liikumist kontoris. Bosse on enamikel juhtudel võõraste suhtes väga ükskõikne. Siiski on tulnud ette kordi, kus sisenedes tehakse mingit kummalist heli, mida ta peab kahtlaseks ja läheb rind kummis olukorda vaatama. Tema puhul toimib hästi see, kui öelda talle “Ei ole vaja. Kõik on hästi” ja suunata ta tagasi oma pessa. Ehk siis mina kui tema karjajuht või tugiisik, annan hoopis ise tema asemel olukorrale adekvaatse hinnangu ja ütlen talle, kuidas on sobilik reageerida. Kui koer usaldab oma omaniku hinnangut, tuleb teinekord ette olukordi, kus kostub küll kahtlane heli, aga selle asemel, et lärmates peale lennata, vaadatakse hoopis küsival ilmel omaniku poole: “Kas ma peaks kuidagi reageerima sellele?”.

Ebakindlus

Palju inimesi ja suur territoorium võivad tekitada aremas koeras ebakindlust. Selle vastu aitab see, kui koeral on turvaline koht kuhu kõige eest vajadusel peitu pugeda – olgu selleks siis puur või lauaalune või mõni rahulikum suletud nurk toas. Paljude koerte jaoks on puur see, mis tekitab neis kindlustunnet – neli seina ja katus ümberringi, keegi ei pääse ligi. Ebakindla koera tarvis võib võtta kaasa ka väikse tekikese, mille saab veel omakorda puurile peale panna, et ta veelgi rohkem privaatsust saaks. Pingul olevaid närve aitab leevendada ka mõnus närimiskont või rahustav massaaž omanikult. Kui see kõik ei paista leevendavat koera ärevustunnet ja ka lühemad või harvemad päevad ei ole abiks, siis tuleb teinekord ka tõdeda, et koer tunneb end oma kodus ehk siiski paremini kui suures ja lärmakas kontoris.

Koeraga tööl käimise plussid

Kui tööl käimine sobib kõigile osapooltele – nii koerale kui ka kolleegidele – on sellel mitmeid plusse. Karvane sõber kontoris aitab nagu võluväel muuta õhustiku sõbralikumaks ja vähem pingeliseks, pakkuda stressileevendust nii töötajatele kui ka klientidele. 90% meile külla tulnud klientidest satuvad Bosset nähes vaimustusse. Bosse läheb seepeale ligi, istub ette maha ja vaatab sügavalt silma sisse kuniks tema kasukat silitatakse ja sügatakse. Positiivne tuju koosoleku ajaks on garanteeritud :) Pealegi, on teaduslikult tõestatud, et koera sügamine ja paitamine alandab vererõhku ;)

Teinekord pakub Bosse kolleegidele meelelahutust tehes oma naljakaid trikke või niisama kapates ja mängides oma pehmete jalgpallidega toast tuppa. Meie tuba, kus Bosse oma päevad peamiselt veedab, on populaarne koht, kui keegi oma puhkepausi parajasti teeb.

Veetes tööpäevi koos rahuliku ja sõbraliku koeraga võivad kaduda väiksemat sorti koerahirmud ning muutuda üleüldine suhtumine koertesse. Samuti pakub see omanikule head võimalust teha teavitustööd koera koolitamise ja üleüldise koertega suhtlemise teemal.

Mulle isiklikult on kõige suuremaks plussiks see, et lõunapausidel ei ole mingit varianti, et ma saaks viilida värskes õhus liigutamisest, mis on istuva töö puhul nii hädavajalik.

Peasüüdlase Bosse jaoks on tööl käimise juures kõige suuremaks plussiks minu arvates seltskond ja seda mitme mõttes. Esiteks muidugi see, et ta ei pea veetma 9-10h oma päevast üksi korteris konutades vaid saab olla minu lähedusest. Teiseks ma arvan, et talle meeldib tegelikult see 20-pealine seltskond, kellega territooriumi jagada. Eriti meeldivad talle need, kes temaga aegajalt mängivad ja niisama hellushetki pakuvad. Lõunane jalutusring on kirss tordi peal, ma pakun :)

Meeldivaid kontorielamusi soovib kontorikoer Bosse!